Dominikánska republika

#

Nádherná krajina plná bielych piesčitých pláží, kokosových paliem a usmievavých ľudí, vždy ochotných pomôcť - to je Dominikánska republika.

Raj v srdci KaribikuDominikánska republika

Raj v srdci Karibiku, kam si unavení turisti z Európy i Severnej Ameriky radi jazdia v zime odpočinúť. Dominikána v sebe spája španielske korene s rysmi africkej kultúry, čo vytvára nenapodobiteľnú zmes, kvôli ktorej sa sem budete radi vracať.

Cestovné doklady

Cestovný pas

Ak chcete stráviť v Dominikáne príjemnú dovolenku, nepotrebujete nič viac než platný cestovný pas. Pozor si dajte len na to, aby jeho neuplynula platnosť skôr ako 6 mesiacov po vašom návrate. Po prílete je tiež potrebné zakúpiť si turistickú kartu v hodnote 10 USD. Rovnakú cenu zaplatíte aj za odletovú taxu. Vždy sa informujte, či sú tieto položky už zahrnuté v cene vášho zájazdu.

Vízum Dominikánská republika

Ak sa obdobie vášho pobytu v Dominikánskej republike nepresiahne 90 dní, nepotrebujete pre svoju cestu vízum. Ak sa chystáte vycestovať sem za iným účelom ako za dovolenku, informujte sa o vízovej povinnosti na Generálnom konzuláte Dominikánskej republiky v Prahe 6, na Veľvyslanectvu Dominikánskej republiky vo Viedni nebo na zastupiteľskom úrade, ktorym je veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Irska (Bratislava 1, Panská 16).

Doba letu

Presná doba letu do Dominikánskej republiky vzhľadom na veľké vzdialenosti a množstvo najrôznejších trás dá určiť len ťažko, približne však počítajte s 10 až 15 hodinami strávenými na ceste.

Doba letu
10 až 15 hodín

Počasie Dominikána

Počasie Dominikána

Tropické podnebie, ktoré panuje v Dominikánskej republike, sa nesie v znamení celoročne nadpriemerných teplôt a vysokej vlhkosti vzduchu. Ročný priemer sa pohybuje okolo 30 ° C, výnimkou ale nie sú ani denné teploty prekračujúce 35 ° C. Voda má priemerne 26 ° C, Atlantik na severe ostrova je ale všeobecne o niečo chladnejšie než južne situované Karibské more. Hlavná sezóna trvá v Dominikáne od novembra do apríla, počas jesenných mesiacov (hlavne september až november) potom hrozí zvýšené riziko hurikánov. Vysoké teploty na pobreží sú zmierňované osviežujúcim vánkom od mora, vo vnútrozemí spolu so stúpajúcou nadmorskou výšku teplota klesá, rozdiely ale nie sú veľmi výrazné.

Priemerné teploty vzduchu v Dominikánskej republike

29° C
30° C
30° C
30° C
30° C
30° C
30° C
30° C
31° C
31° C
30° C
30° C

Priemerné teploty vody v Dominikánskej republike

25° C
25° C
25° C
25° C
27° C
27° C
28° C
28° C
28° C
28° C
27° C
27° C

Dominikánska republika zaberá dve tretiny karibského ostrova Hispaniola (z východnej strany). Zvyšná tretina pripadá bývalej francúzskej kolónii Haiti. Celý ostrov patrí do súostrovia Malé Antily a po Kube je druhým najväčším ostrovom v Karibiku. Z juhu je Hispaniola obmývaná ospevovaným Karibikom, na severe zmáčajú pláž vlny Atlantického oceánu. Dominikánska republika zaberá rozlohu 48 442 km2 a okrem kilometrov piesočných pláží najrôznejších farieb tu nájdete aj fascinujúce vodopády, desiatky prírodných parkov, opustené ostrovčeky aj živé letoviská na pobreží. Hlavné mesto krajiny, Santo Domingo, leží na južnom pobreží, väčšina turistických cieľov sa nachádza na východe a severe krajiny.

Video

Zaujíma vás, aká je v Dominikánskej republike príroda a čo všetko tu môžete zažiť? Pozrite si videá, ktoré sme pre vás na tomto ostrove natočili.

Pozor

Na území Dominikánskej republiky sa nemusíte báť výrazných zdravotných rizík, kriminality ani náboženských problémov. 95% obyvateľov tu tvoria kresťania, takže etiketa tu je podobná ako u nás. Pozor si dajte len na príliš odhaľujúce oblečenie, ktoré tu miestni nevidia radi. Pokiaľ ide o bezpečnostné riziká, pravdepodobne najviac vám hrozí okradnutie. Toto nebezpečenstvo minimalizujete na najnižšiu úroveň, ak budete chodiť vo väčších skupinách a nebudete nosiť žiadne okázalé šperky a veľké sumy peňazí. Pre povolenie na vstup do krajiny nepotrebujete žiadne očkovanie, v hotelových rezortoch dokonca na hygienu kladú veľký dôraz. Napriek tomu sa vyhýbajte konzumácii nebalenej vody a radšej si do koktailov nenechajte pridať ľad (ak nie je tiež pripravený z balenej vody).