Tunisko

#

Tunisko je krásna krajina na severe Afriky, s charakteristickým nádychom orientálnej exotiky, ktorá je pritom od nás vzdialená menej ako tri hodiny letu. Okrem krátkeho letu sem cestovateľov lákajú nádherné pláže, takmer celoročné slnečné počasie a hlavne nízke ceny, o ktorých by ste v Grécku alebo v Egypte mohli len snívať..

Tunisko

VV Tunisku sa môžete tešiť na rozľahlé piesčité pláže, lahodnú kuchyňu, úžasné kúpele, muškátové víno a všadeprítomnú vôňu ruží a jazmínu, ale aj na adrenalínovú zábavu, ako je windsurfing alebo vychádzky do púšte. Milovníci histórie zajasajú nad tunajšími antickými pamiatkami aj nad centrami starých miest, o zábavu podľa svojich očakávaní tu nebudú ochudobnení ani golfisti, pre ktorých vyrástlo minimálne jedno ihrisko v každom väčšom letovisku.

Ak sa chcete vydať za exotikou, ale neradi by ste pritom cestovali cez pol sveta a rozhodne nechcete vydať na dovolenku svoj polročný plat, budete z Tuniska a jeho možností nadšení.

Cestovné doklady

V roku 2014 bola zrušená vízová povinnosť, pre cestu do Tuniska vám teda stačí platný cestovný pas. V prípade organizovanej turistiky (s agentúrou) postačuje platnosť pasu minimálne 3 mesiace po plánovanom návrate, pre individuálne cesty je potrebné, aby pas platil ešte aspoň 6 mesiacov.

Vízum Tunisko

Pre cestu do Tuniska nie je vízum potrebné, ak cestujete v rámci organizovaného zájazdu (s CK).

Doba letu

Let do Tuniska trvá v priemere dve a pol hodiny, záleží na konkrétnom letisku, na ktoré mierite. Po celej ploche Tuniska je rozptýlených takmer desať medzinárodných letísk, čo prichádzajúcim turistom zaručuje maximálny možný komfort. Cesta na južne situovanú Djerbu vám tak zaberie 2 hodiny a 40 minút, zatiaľ čo let do hlavného mesta Tunis, ktoré leží na severe krajiny, trvá len 2 hodiny 15 minút.

Doba letu
cca 2 hodiny a 40 minút

Počasie Tunisko

Počasie Tunisko

Subtropické podnebie, ktoré panuje vo väčšine tuniského územia, umožňuje návštevu tejto krajiny po celý rok - najmä na juhu na ostrove Djerba sa dá kúpať ešte v novembri. V auguste, ktorý je najteplejším mesiacom, stúpajú teploty nad 30 ° C, voda sa vyhreje až na 28 ° C a slnko svieti 12 hodín denne. Pre klasickú plážovú dovolenku je najlepšie obdobie od mája do októbra, na cestovanie je ideálny apríl, máj, október a november (teploty 20 - 25 ° C, bez dažďa). Na jeseň sa môžete ešte pokojne kúpať v mori s teplotou cez 20 ° C, na jar vás zase uchváti nádherná rozkvitnutá príroda tuniského pobrežia. V lete dážď v Tunisku zažijete veľmi zriedka, v zime sa priemerné zrážky pohybujú okolo 70 mm za mesiac. Počas júla a augusta sa môžete stretnúť s horúcim púštnym vetrom, zvaným "sirocco".

Priemerné teploty vzduchu v Tunisku

18° C
19° C
21° C
23° C
25° C
30° C
34° C
34° C
31° C
28° C
22° C
20° C

Priemerné teploty vody v Tunisku

18° C
17° C
19° C
20° C
21° C
24° C
27° C
28° C
25° C
24° C
20° C
18° C

Tunisko leží v severnej časti Afriky, necelých 150 km vzdušnou čiarou od Sicílie. Jeho rozloha je 163 610 km2, na ktorých sa nachádzajú nielen kilometre piesočných pláží, púšte a hory, ale aj náhorné planiny, soľné jazerá a úrodné údolia jedinej stálej tuniskej rieky Medjerda. Sever a severovýchod krajiny sú obmývané Stredozemným morom, na západe Tunisko hraničí s Alžírskom a na juhovýchode s Líbyou. Hlavným mestom je Tunis, ktorý leží na severnom pobreží. K najobľúbenejším turistickým destináciám patria Tabarka, Bizerte, Hammamet, Nabeul, Port El Kantaoui, Sousse, Monastir, Mahdia, Sfax, Zarzis a najmä ostrov Djerba, kam sa lieta na dovolenku celoročne. Najvyššia tuniská hora, Džabal as-Šánabí (1 544 m.n.m.), sa nachádza v blízkosti hranice s Alžírskom a je súčasťou masívu Dorsale.

Video

Upozornenia

Okrem silného slnka si treba v Tunisku dávať pozor aj na pár ďalších vecí, aby bolo o vašu bezpečnosť počas dovolenky čo najviac postarané. Predovšetkým je nutné si naštudovať základné pravidlá islamu a tých sa držať. V zásade ale nejde o nič zložité a navyše priamo v letoviskách je situácia o dosť uvoľnenejšia. Ak sa ale vydáte mimo hotelového rezortu, nezabudnite sa vhodne (= veľa) obliecť, nekonzumujte na verejnosti alkohol a dôvernosti s partnerom si nechajte až na doma. V neskorých nočných hodinách je lešie nechodiť von, ženy by sa radšej mali vždy pohybovať v sprievode muža. Vyhýbajte sa tiež postranným uličkám, rovnako ako veľkým zhromaždeniam a demonštráciám. Nefoťte židovské budovy a budovy označené tuniskou štátnou vlajkou. Pokiaľ si budete chcieť odfotiť niekoho z miestnych, radšej sa vopred popýtajte. V priebehu modlitieb je neveriacim zakázané vstupovať do mešít. V poslednej dobe sa rozmohli krádeže a zneužívania kreditných kariet, preto si na svoje peniaze, cennosti aj doklady dávajte väčší pozor.