Rhodos

#

Ak si pre svoju letnú dovolenku vyberiete Rhodos, určite nebudete ľutovať. Rhodos je ostrov slnečného boha Apolóna, ktorý tu svojimi lúčmi rozhodne nešetrí. Nájdete tu starobylú grécku architektúru, opustené pláže, nádhernú prírodu i moderné hotelové komplexy. V jeden deň môžete stráviť dopoludnie na výletoch po antických pamiatkach a popoludnie na jachte s nohami ponorenými v priezračnom Egejskom mori.

Rhodos

Máte radi prírodu a pešie výlety spojené so skúmaním neznámych zákutí? V tom prípade si na Rhodose užijete tú najbáječnejšiu dovolenku. Nie ste výletový typ? Nevadí - tunajšie reštaurácie, kaviarne a bary s terasami nad morom vás zabavia hoci aj na celý týždeň. Vydajte sa na tento krásny grécky ostrov sami a presvedčte sa o jeho krásach na vlastné oči.

Cestovné doklady

K cestovaniu na Rodos nepotrebujete nič iné než platný občiansky preukaz. Ak dávate prednosť cestovaniu s pasom, môžete na Rhodos letieť s ním.

Pre slovenských občanov (rovnako ako pre občanov všetkých krajín EÚ) neplatí na Rhodose vízová povinnosť.

Doba letu na Rhodos

Let na Rodos trvá okolo troch hodín. Ostrov leží takmer pri tureckom pobreží, môžete tak jednoducho navštíviť hneď dve krajiny bez toho, aby ste museli do týchto končín cestovať znova.

Lety na ostrov sú smerované do hlavného mesta Rhodos Town. Vzhľadom k malej rozlohe ostrova (cca 75 x 30 km) sa odtiaľto dostanete do akéhokoľvek hotela v priebehu pár desiatok minút.

Doba letu
cca 2 hodiny 55 minút

Počasie Rhodos

Počasie Rhodos

Rhodos je jedným z najslnečnejších a najteplejších miest v Európe. Cez leto tu spravidla nespadne ani kvapka a denné teploty sa šplhajú k 35 ° C. Voda, ktorá má teplotu okolo 25 ° C, vás príjemne osvieži, rovnako ako jemný vietor od mora. V zime a na jar zrážky zintenzívnejú, čo pomáha tunajšej vegetácii a záplave farebných kvetín.

Ak sú pre vás letné teploty šplhajúce sa nezriedka k 40 ° C extrémne, vydajte sa sem v máji, júni, septembri alebo októbri. Denné teploty sa v tejto dobe pohybujú v príjemnejšom rozmedzí 25 až 30 ° C, a voda rozhodne nie je studená (v priemere má 23 ° C).

Priemerné teploty vzduchu na Rhodose

15° C
15° C
17° C
20° C
25° C
29° C
31° C
31° C
28° C
24° C
21° C
16° C

Priemerné teploty vody na Rhodose

17° C
16° C
17° C
17° C
20° C
23° C
24° C
25° C
25° C
22° C
21° C
18° C

Rhodos je najväčší z Dodekanézskych ostrovov a zároveň štvrtý najväčší grécky ostrov vôbec. Leží v Egejskom mori, iba 10 km od tureckého pobrežia, takže jeho návštevu môžete pohodlne spojiť s výletom do Turecka. Na dĺžku ostrov dosahuje približne 75 km, v najširšom mieste by ste namerali nad 30 km.

Na Rhodose nájdete hory (uprostred ostrova), zalesnené oblasti aj suchšie pobrežie s krásnymi plážami a turistickými strediskami. Hlavné mesto Rhodos Town sa nachádza na severnom cípe ostrova. Na jeho predmestí nájdete medzinárodné letisko, kam smerujú zahraničné lety. Najvyšším vrcholom ostrova je Attaviros (1215 metrov), ktorý sa týči v blízkosti mestečka Émbonas.

Video

Upozornenia

Čo sa týka bezpečnostných rizík, nemusíte sa na Rhodose absolútne ničoho obávať. Pozor si dajte predovšetkým na slniečko - žiari tu 3000 hodín ročne, navyše s vysokou intenzitou, na ktorú v strednej Európe nie sme zvyknutí.

Nezabúdajte na pokrývku hlavy, slnečné okuliare, opaľovací krém a hlavne veľa tekutín. Víno ani káva sa do pitného režimu nepočítajú, takže aj keď tu oboje chutí skvele, nezabúdajte hlavne na obyčajnú vodu.