Egypt

#

Krajina pyramíd, večného leta a úchvatného podmorského sveta - to všetko je Egypt. Od Európy je vzdialený len na skok, a pritom tu po celý rok panuje nádherné teplé počasie. Ak milujete históriu, rozhodne by ste na svojich cestách Egypt ako kolísku civilizácie nemali minúť.

Egyptkrajina pyramíd

Egypt si ale získa aj tých, ktorí vyhľadávajú trochu iný typ zábavy - či už potápanie, nakupovanie alebo relaxáciu v kúpeľoch.

Cestovné doklady

Cestovný pas

Pred tým, než vyrazíte do Egypta, sa uistite, že máte platný pas a vízum. Požadovaná platnosť cestovného pasu je minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate, s rýchlopasom tu teda neuspejete. Preto ak chcete stráviť tohtoročnú dovolenku v Egypte, nezabudnite si včas overiť platnosť svojich dokladov.

Vízum Egypt

Pre cestu do Egypta je potrebné si obstarať vízum. Ak cestujete na vlastnú päsť, môžete si o vízum požiadať na egyptskej ambasáde v Bratislave alebo si ho nechať vystaviť po prílete na letisku (poplatok cca 15 USD). Pri organizovanom zájazde vám vízum spravidla za poplatok okolo 30 eur vybaví vaša cestovná kancelária.

Doba letu

Z Českej republiky sa dostanete priamym letom do Egypta zhruba za 4 hod. 30 min. Záleží samozrejme na presnej destinácii, do ktorej sa chystáte, ale vzhľadom na to, že všetky veľké letoviská už disponujú vlastným letiskom, sa doba letu bude vždy pohybovať medzi štyrmi a piatimi hodinami.

Doba letu
4 hodiny a 30 minút

Počasie Egypt

Počasie Egypt

Hlavným rysom egyptského podnebia je teplo a sucho, v niektorých častiach krajiny neprší celé roky. Extrémnymi podmienkami je známa hlavne Sahara - bez dažďa, s dennými teplotami až 50 ° C, a tými nočnými klesajúcimi k bodu mrazu. Na pobreží je situácia priaznivejšia. Ani tu síce príliš neprší (s dažďom sa stretnete príležitostne iba v zime), ale teploty nedosahujú také extrémy. V oblasti Červeného mora sa počas leta stretnete väčšinou s teplotami okolo 30 ° C, ohriať sa sem ale môžete prísť aj v zime, kedy sa teplota drží okolo 17 ° C. Teplota mora málokedy klesá pod 20 ° C, čo prospieva bohatej faune a flóre. Ak chcete v Egypte hlavne cestovať, vyberte si pre svoju dovolenku obdobie od novembra do marca. Teploty v tejto ročnej dobe sú najpríjemnejšie, na jar ale musíte počítať so suchým vetrom z púšte (chamsín).

Priemerné teploty vzduchu v Egypte

21° C
23° C
25° C
27° C
30° C
33° C
33° C
34° C
28° C
26° C
25° C
23° C

Priemerné teploty vody v Egypte

19° C
21° C
22° C
23° C
24° C
26° C
29° C
29° C
28° C
27° C
24° C
24° C

Egypt leží na pomedzí dvoch kontinentov - Afriky a Ázie. Prevažná časť krajiny sa nachádza v severovýchodnej časti Afriky lemovanej Červeným morom, malá časť Egypta sa rozprestiera na Sinajskom polostrove. Celková plocha egyptského územia je 1 001 739 km2 vyše 90 % obyvateľov pritom žije v okolí Nílu. Väčšinu územia Egypta pokrýva púšť - či už Líbyjská (na západe), alebo Arabská (na východe). Na východe je krajina ohraničená Červeným morom, zo severu ju obmývajú vody mora Stredozemného. Najmä v prvom z nich sa môžete kúpať celoročne a tatiež tu po celý rok prekvitá pestrofarebný podmorský život. Pokiaľ ide o susedné štáty, na západe hraničí Egypt s Líbyou, na juhu so Sudánom a na severovýchode s Izraelom. Väčšina zo zhruba 82 mil. obyvateľov žije na severe krajiny, v úrodnej delte rieky Níl.

Video

Video - doba letu Egypt

Upozornenia

Keďže je Egypt prevažne moslimskou krajinou, platia tu rovnaké pravidlá ako v ostatných štátoch, kde prevažuje islam. To znamená najmä nevyjadrovať sa hanlivo o Mohamedovi ani o islame samotnom, nepoburovat verejnými prejavmi náklonnosti, chodiť slušne oblečení a k miestnym ľuďom sa správať zdvorilo a s úctou. Tabu by mali byť tiež akékoľvek narážky na politický režim a súčasné aj minulé hlavy štátu. Pokiaľ ide o vaše zdravie, vyhnite sa pokiaľ možno konzumácii vody z kohútika a z neoverených zdrojov, nezdržujte sa na slnku okolo poludnia, dodržujte pitný režim a po celú dobu pobytu používajte opaľovací krém. Žobrajúcim deťom darujte miesto peňazí radšej sladkosti a tvárou v tvár vtieravým obchodníkom buďte vľúdni, ale nekompromisní. Len tak si z Egypta miesto pekných zážitkov nedoveziete hromadu zbytočností.