Turecko

#

Turecko je krajinou s tisícročnou históriou a fascinujúcou kultúrou, ktorá láka stále nových a nových návštevníkov. Pre tých, ktorí neradi cestujú príliš ďaleko a nechcú dať za dovolenku prehnanú sumu peňazí, je Turecko ideálnou voľbou - exotická krajina na pomedzí Európy a Ázie, s príjemnou klímou, čistým morom a modernými hotelmi.

NA KRAJI EURÓPYTurecko

Ak navyše radi zjednávate a milujete nakupovanie v pestrofarebných bazároch a trhoch, budete sa tu cítiť ako v raji.

Cestovné doklady

Cestovný pas

Rovnako ako do väčšiny krajín mimo Európy, aj do Turecka potrebujete platný cestovný pas. Od 1. januára 2015 sa požadovaná dĺžka platnosti pasu zmenila z 3 na 5 mesiacov od príchodu do krajiny - to znamená, že váš pas musí platiť ešte minimálne ďalších 150 dní po vstupe do Turecka. Ak cestujete s deťmi, vybavte pas aj pre ne - nestačí mať ich zapísané vo vašich cestovných dokladoch.

Vízum do Turecka

Pri návšteve Turecka za účelom dovolenky, ktorá nepresiahne 90 dní, nie je vízum potrebné. Ak idete do Turecka za iným účelom, alebo na dlhšiu dobu, informujte sa o vízovej povinnosti na tureckom konzuláte.

Doba letu

Lety do Turecka mieria najmä do troch hlavných destinácií - Istanbulu, Antalye a Bodrumu. Let do Istanbulu trvá niečo vyše 2 hodín, do Bodrumu zhruba 2 hod. 40 min. a do Antalye necelé 3 hodiny. Len za niekoľko hodín sa tak ocitnete v úplne inom svete.

Doba letu
cca 2 hodiny 55 minút

Turecko počasie

Turecko počasie

Kúpaciu dovolenku na nádherných plážach poskytuje predovšetkým južné pobrežie Turecka. Hlavná sezóna tu začína v máji a končí v polovici októbra, vykúpete sa tu ale pokojne už v apríli a ešte v novembri má voda prijateľnú teplotu. Priemerné teploty sa tu pohybujú okolo 30 ° C a vyššie, počas júla a augusta nie sú výnimkou ani teploty cez 40 ° C - najmä na rozpálenom zlatom piesku. More sa počas letných mesiacov vyhreje aj na 28 ° C. Letá na pobreží bývajú horúce a suché, zimy potom mierne a daždivé. Úplne iné počasie panuje vo východných častiach Turecka a vo vnútrozemí, ktoré ale navštevujú skôr backpackers a nezávislí cestovatelia. V Istanbule je podobné počasie ako napríklad u nás, v zime tu nie je výnimkou ani sneh, napriek tomu sú priemerné teploty o niečo vyššie ako u nás a v zime málokedy klesajú pod nulu.

Priemerné teploty vzduchu v Turecku

18° C
18° C
19° C
22° C
26° C
29° C
31° C
31° C
28° C
26° C
22° C
19° C

Priemerné teploty vody v Turecku

17° C
17° C
18° C
18° C
23° C
24° C
27° C
28° C
26° C
24° C
21° C
18° C

Turecká republika sa rozkladá na rozhraní Európy a Ázie, na ploche 780 580 km2. Na dĺžku má asi 1600 km a na šírku 800 km. Väčšina územia (97%) leží na ázijskom kontinente, konkrétne na polostrove Malá Ázia, bývalá metropola Istanbul sa nachádza presne na rozmedzí. Turecko je obklopené tromi morami - Čiernym na severe, Egejským na západe a Stredozemným na juhu. V tejto nádhernej krajine nájdete pláže, lesy, hory, ale aj stepi, púšte a skalné mestá. Väčšina obyvateľov žije v Istanbule a vo veľkých mestách na západe krajiny, vnútrozemie a východná časť sú osídlené výrazne menej.

Upozornenia

Bezpečnostná situácia vo väčšine prímorských oblastí je viac ako dobrá a vzhľadom k tomu, že tu sú na turistov zo západu zvyknutí, nemusíte sa báť ani kultúrnych rozdielov a islamu. Napriek tomu je niekoľko základných pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať. Napríklad nepiť alkohol na verejnosti, neprejavovať otvorenú sexuálnu náklonnosť alebo nenosiť príliš odhaľujúce a vyzývavé oblečenie (v žiadnom prípade nie do mešít). Pokiaľ ide o zdravie, najčastejším problémom bývajú občasné žalúdočné nevoľnosti a úpal; ktorým ale môžete predísť tým, že so sebou budete stále nosiť (balenú) vodu, starostlivo si umývať kúpené potraviny a nebudete zabúdať na pokrývku hlavy. V letoviskách sa môžete stretnúť aj s drobnými krádežami alebo s nepoctivými predavačmi a taxikármi. V takom prípade sa nebojte ozvať.